מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

סרבנות גט


בדין העברי גירושין יהיו רק בהסכמת בני הזו, כך, שלבית הדין אין סמכות להורות על גירושין ללא הסכמה של הצדדים. בתי הדין יכולים לעיתים לכפות גירושין, אך גם בכך אין די במקרים רבים לקבלת הגט.

משמעות סרבנות גט היא מצב בו בן או בת הזוג מסרב לקיים פסק דין שניתן ע"י בית הדין הרבני. ההשלכות של סרבנות זו, מעבר להיותה, אי קיום צו חוקי שניתן, היא הורת בן /או בת הזו, בהתאמה, במצב בו הוא או היא, אינם יכולים להינשא לבן/בת זוג אחר/ת.

בפועל, סרבנות גט מהווה בעצם כלי לסחיטת הצד השני אשר רוצה יותר בגט ולכן יהיה מוכן לוותר על זכויות שמגיעות לו, ולו רק על מנת שינתן לחו הגט המיוחל.


על פי הדין העברי, לגבר יתרונות על האישה גם בעניין זה. כך למשל, גבר יכול לעיתים להינשא בשנית לאישה שניה ו/או לחיות עם אישה אחרת, כאשר ילדיו עם אותה אישה לא יחשבו ממזרים. מצב כזה אצל האישה יחשב מייד כי ילדיה ממזרים והיא תהיה אסורה על בעלה ו/או בועלה.


במצב של סרבנות גט, בית הדין הרבני יכול לנסות ולשכנע את המסרב להסכים לגירושין. היה וסרבן הגט עומד על שלו, בית הדין הרבני יכול לנסות ולגרום לו לשנות את החלטתו במספר דרכים המוסדרים בחוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין), תשנ"ה – 1995.


חוק זה יחול רק לאחר שבית הדין הרבני נתן פסק דין לפיו על האיש לתת גט לאשתו. 
במקרה בו האישה היא סרבנית הגט אזי על מנת להשתמש בסנקציות על פי חוק זה, יש לקבל את אישור נשיא בית הדין הרבני הגדול.


הפעולות שבית הדין הרבני יוכל לעשות בהן שימוש עפ"י חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) תשנ"ה – 1995, הם כדלקמן:

צו עיכוב יצאה מהארץ כלפי סרבן הגט.
מניעת מינוי סרבן הגט למשרות שונות.
שלילת האפשרות של סרבן הגט לפעול בחשבון בנק.
שלילה ו/או אי חידוש של רשיון נהיגה של סרבן הגט.
מניעת עיסוק במקצוע שדורש רישיון.
מאסר בפועל לתקופה מצטברת של עד 10 שנים (!) לסרבן הגט.


בתי הדין ימנעו משימוש בסנקציות הכבדות ויתחילו קודם מהסנקציות הקלות יותר על מנת לגרום לסרבן הגט, למלא אחר הוראות פסק הדין של הגירושין.


המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.


 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים