מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

  מזונות אישה

דף הבית >> מזונות אישה
מזונות אישה – לשמור על רמת חיים גבוהה בדרך לרבנות
 
אם שואלים גברים בעיצומו של  הליך גירושין מי יותר סובל ומופלה לרעה רובם יתעקשו שהגברים הם הנושאים בעול ההליך הקשה הזה, בעוד רוב הנשים בטוחות שדווקא ידן על התחתונה. כך או כך, אחד האמצעים המרכזיים המשפרים את מצבה של האישה ומסייעים לה לצלוח את סערת חייה בעת הליך גירושין הוא מזונות אישה. אלה הם מזונות שהבעל עשוי להידרש לשלם לאשתו מרגע הפרידה ועד להשלמת הליך הגירושים – מתן הגט בפועל. אמצעי זה מעורר שאלות רבות – מה זה מזונות אישה? מי זכאית למזונות אישה? מה גובה מזונות אישה ומתי עלולה האישה לאבד זכות זו? כל התשובות לכל השאלות במדריך מפורט במיוחד.
 

מה זה מזונות אישה?


מזונות אישה אלה הם מזונות שמשלם הבעל לאשתו בתקופת הפרידה שלהם לקראת הגירושים. ההלכה היהודית קובעת כי על הבעל חלה חובה לזון את אשתו כל עוד היא אשתו. הוא אמור לספק את צרכיה ולהבטיח את רמת החיים לה הורגלה כל עוד הם נשואים. מזונות אישה משולמים מרגע ההחלטה על הפרידה ועד לסיום הנישואים בפועל, קרי עד לשלב בו מגיע הליך הגירושים לסיומו והאישה מקבלת גט.
 

מי זכאית למזונות אישה?


אישה נשואה שחיה זמן רב עם בעלה והם נפרדים ומתחילים בהליך גירושים לרוב תהא זכאית למזונות אישה. במקרים מסוימים גם ידועה בציבור תהא זכאית לקבלת מזונות אישה. זאת כאשר בני הזוג הידועים בציבור חיו זמן רב יחד וניהלו משק בית משותף.
 

מהו גובה מזונות אישה?


גובה מזונות האישה תלוי בגורמים רבים ומגוונים. אין נוסחא ברורה המסייעת לחשב כמה בדיוק דמי מזונות ישלם הבעל לאשתו, אולם ישנם מספר נסיבות המשפיעות על חישוב מזונות אישה. הכלל המרכזי המסייע לחישוב גובה מזונות אישה הוא שהאישה "עולה עימו ואינה יורדת". זהו כלל הלכתי מרכזי שמשמעותו היא שהפרידה בין בני הזוג לא אמורה להרע את מצבה הכלכלי של האישה כל עוד בני הזוג נשואים ולא השלימו גירושיהם בפועל. במילים אחרות, מזונות אישה אמורים להיות בגובה שמספיק כדי לאפשר לאישה לשמור על רמת החיים לה הורגלה בזמן היות בני הזוג נשואים.
 
כדי לחשב את גובה דמי מזונות אישה יש לקחת בחשבון כמה משתנים ונסיבות:
      1.            הכנסות של הבעל.
      2.            הכנסות של האישה ויכולתה לתמוך בעצמה ולספק לבדה את צרכיה.
      3.            רמת החיים לה הורגלה האישה.
      4.            צרכיה של האישה והוצאותיה, לרבות הוצאות עבור מדור, טיפוח ואסתטיקה, תחזוקה, הוצאות רפואיות, לבוש, מזון וכיוצא באלה.
 
מזונות אישה

באילו מקרים תביעתה של אישה למזונות אישה עלולה להידחות?


להבדיל ממזונות ילדים מזונות אישה איננה זכות "אוטומטית" ותביעת מזונות אישה עלולה לעתים להדחות. מצב מצער זה יכול לקרות באחד המצבים הבאים:
      1.            כאשר האישה מוכרזת "אישה מורדת". זהו מעין "תקן" הניתן לאישה שנוהגת בניגוד למוסר או להלכה. למשל, אישה המסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה, בוגדת בו, רוצה להיפרד ואף עזבה את הבית מסיבות לא מוצדקות ולא ענייניות וכדומה. אישה כזו מוכרזת כמורדת ואז ישללו ממנה זכויות מסוימות, ביניהן הזכות למזונות אישה.
      2.            כאשר האישה משתמשת במזונות אישה ככלי לסחיטת בן זוגה. במקרים רבים, למרבה הצער, האישה נהנית מתשלום דמי המזונות ומנסה לדחות את הפסקתם – קרי, את קבלת הגט – כמה שיותר. נשים רבות אף משתמשות בדמי מזונות אישה כאמצעי לסחיטת הבעל וכנשק המוצמד לרקתו בניסיון להוציא ממנו ויתורים, הטבות ופשרות לטובתה. אם בן הזוג יצליח להוכיח מצב זה תישלל מהאישה הזכות למזונות אישה.
      3.            כאשר האישה משתכרת באופן מכובד והכנסתה גבוהה מספיק כדי לאפשר לה לשמור על רמת החיים לה הורגלה טרם הפרידה מהבעל: בעוד מזונות ילדים משולמים כמעט באופן אוטומטי, כמעט תמיד ורק מקרים חריגים מאד מונעים החובה לשאת בהם, כאשר מדובר במזונות אישה החיוב הזה הרבה פחות "מקודש". במקרים מסוימים, בהם האישה עובדת ומשתכרת סכום ראוי שמאפשר לה לקיים את עצמה לא בהכרח ייפסקו לה מזונות אישה.
 
לסיכום, מזונות אישה הם דמי מזונות שמשלם הבעל לאשתו עד לרגע הפרידה. שיעורם תלוי בנסיבות מגוונות וקבלתם איננה ודאית. 

   
   
מה הם מזונות אישה
מה הם מזונות אישה
מאחר והדין החל על בני זוג יהודים נשואים, הוא הדין העברי, בתי המשפט אשר ידונו בתביעות מזונות של בני זוג יהודים, יחילו את עקרונות הדין העברי. כאשר בני זוג יהודים באים בברית הנישואין, מתחייב הבעל
קרא עוד>>
 
סמכות המשפטית לדון במזונות אישה
סמכות המשפטית לדון במזונות אישה
מאחר והדין החל על בני זוג יהודים נשואים, הוא הדין העברי, הערכאות המשפטיות אשר ידונו בתביעות מזונות של בני זוג יהודים, יחילו את עקרונות הדין העברי. חובת הבעל כלפי רעייתו למזונות אישה, ע"פ הדין
קרא עוד>>
 
זכאות האישה למזונות
זכאות האישה למזונות
חובת הבעל במזונות אישה, היא כל עוד האישה מתגוררת עם הבעל תחת קורת הגג אחת. ע"פ ההלכה האישה "עולה עמו ואיננה יורדת עמו". האישה יכולה לדרוש מהבעל לחיות בהתאם למצב החומרי והחברתי, מבלי שתרד במעמדה
קרא עוד>>
 
מזונות אישה עובדת
מזונות אישה עובדת
במקרה בו אישה עובדת ומתפרנסת בכבוד, באופן בו היא יכולה לספק את צרכיה הכלכליים, בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, יכולים לקבוע, כי האישה לא זכאית לקבל מזונות אישה.
קרא עוד>>
 
מזונות אישה כנגד "מעשה ידיה"
מזונות אישה כנגד "מעשה ידיה"
החיוב הכספי העיקרי של האיש כלפי האישה, עפ"י הדין האישי, הוא החיוב במזונות אישה. בשטר הכתובה, מתחייב הבעל כלפי האישה, "אנא אפלח (אני אעבוד) ואוקיר ואזון ואפרנס". החיוב הזה כולל את כל צרכיה
קרא עוד>>
 
מזונות אישה עמידה
מזונות אישה עמידה
אישה לא מחויבת להתפרנס מרכוש שבבעלותה. זכות האישה למזונות מהבעל, חלה גם כאשר האישה עצמה היא בעלת רכוש משל עצמה וגם אם האישה עשירה מאוד והבעל עני מרוד. האישה לא מחויבת למכור את רכושה לצורך
קרא עוד>>
 
ביטול פס"ד מזונות אישה
ביטול פס"ד מזונות אישה
פסק דין של כל ערכאה שיפוטית, הופך לפסק דין חלוט, לאחר שחלפה תקופת הערעור ולא הוגש ערעור ו/או לאחר שהסתיים הליך הערעור. פסקי דין שניתנו בעניין מזונות אישה ואף בתחומים אחרים בדיני המשפחה, אינם
קרא עוד>>
 
גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
במקרים בהם האב מתחמק מביצוע תשלום מזונות אישה או משלם לסירוגין את תשלומי המזונות או לא משלם בכלל, עומדת לאישה, האפשרות לבצע גבייה של תשלומי המזונות, באמצעות פתיחת תיק הוצאה לפועל כנגד האב.
קרא עוד>>
 
 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים