מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

מהם הנושאים שניתן להסדיר בהסכם ממון

הסכם יחסי ממון, מאפשר לבני הזוג להסדיר ביניהם, כל נושא שהם חפצים בו ואשר נוגע למערכת המשפחתית.


לרוב, הנושאים שבני זוג כוללים במסגרת הסכם ממון, הם נושאי הרכוש וכן יתר הנושאים והחיובים הקיימים במערכת יחסים זוגית כמו: מזונות אישה, מזונות ילדים, משמורת, הסדרי ראייה, מנגנון ישוב סכסוכים וכיוצ"ב.

מאחר ועיקר רכוש בני הזוג, בד"כ, היא דירת המגורים המשותפת, הרי שהיא בעלת חשיבות רבה.


הפתרון לחלוקת דירת המגורים המשותפת בין בני הזוג, יכולה להיות באמצעות מכירתה וחלוקת תמורתה בן בני הזוג (אם רובצת משכנתא על הדירה אזי יש ראשית לפרוע את המשכנתא קודם לחלוקתה בין בני הזוג) או באמצעות רכישתה ע"י אחד מבני הזוג, אשר ירכוש את חלקו של בן זוגו השני בדירה המשותפת.

יצוין, כי על מנת לשמור על מקום מגורי הקטינים, חוק המקרקעין מקנה לבית המשפט סמכות להורות על עיכוב במכירת הדירה המשותפת של בני הזוג, עד שיוכח לבית המשפט כי לילדי בני הזוג יש הסדר מגורים חילופי, המספק את צרכיהם והולם את התנאים להם הורגלו בביתם.


כמו כן, ניתן להסדיר את נושא חלוקת הרכוש של בני הזוג וזאת במקרה בו אחד מבני הזוג לא עובד או לא עבד. שכן, לפי הדין הקיים, לבן הזוג שלא עובד עומדת זכות לאיזון משאבים ע"פ הלכת חזקת השיתוף וזאת לאור רצון המחוקק לפצות את בן הזוג שויתר על קריירה והקדיש את חייו לגידול ילדים ו/או בעידודו וטיפוחו של בן הזוג הנושא בנטל פרנסת הבית. השקעה זו שקולה למאמץ בן הזוג העובד, תהא אשר תהא רמת השתכרותו.


נושא נוסף שמעורר מחלוקות ורצוי להסדיר בהסכם ממון, הוא זכויות סוציאליות שנצברו לטובת אחד מבני הזוג כמו קופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים.
במידה וזכויות אלה נצברו במהלך החיים המשותפים של בני הזוג, הם יתחלקו בין בני הזוג בחלקים שווים.


מוניטין שצבר מי מבני הזוג, הנו נושא חשוב נוסף שיש ורצוי לפתור, מבעוד מועד, במסגרת הסכם הממון.


הרקע לדרישת בן זוג חלק מהמוניטין שצבר בן זוגו, נובע מההשקעה של בן זוג אשר תמך בקריירה של בן זוגו בזמן הנישואין, על חשבון פיתוח קריירה משל עצמו. לכן, בעת גירושין הוא זכאי לקבל את חלקו.


חלוקת מוניטין הנו נושא שהתפתח ועדיין מתפתח בפסיקה ויש לבחון כל מקרה לגופו. הרציונל העומד אחר קביעות בתי המשפט הוא, כי יש להפחית ממרכיב המוניטין את הכישרון האישי של בן הזוג שצבר את המוניטין ולחלק את שנותר בין בני הזוג.


כל הנושאים הללו וכן נושאים אחרים בין בני הזוג, ניתן ורצוי לכלול במסגרת הסכם הממון בין בני הזוג, אשר רשאים, במסגרת הסכם הממון, להחליט מה יעשה בזכויות אלה, לפי רצונם ומראש.


המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.


 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים