מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

הכתובה

כתובה היא שטר חוב כלכלי הנחתם בשעת הנישואין כדי להבטיח את פרנסת האישה למקרה שתתאלמן מהבעל או למקרה של גירושין.


הכתובה נועדה גם לשמש מעצור בפני גירושין פזיזים, "שלא תהא קלה בעיניו להוציאה".
הכתובה מפרטת גם את חובות הבעל כלפי האישה במהלך הנישואין: לכבדה, להוקירה, לדאוג למזונותיה, לפרנסתה, לבגדיה ולחיות עמה חיי אישות.


הכתובה הונהגה בתקופה בה נשים כמעט שלא עבדו מחוץ לבתיהן ועול הפרנסה היה מוטל על הגבר, כאשר גם הנכסים שהכלות הביאו עמן ופירות עבודתן עברו בדרך כלל לרשותו ולניהולו של הבעל. בלא הכתובה, עלולה הייתה האישה להיוותר ללא מאומה במקרה של פרידה או מוות.


כיום נעשה שימוש בכתובה במקרים מעטים בלבד, הן בשל תקנות שהותקנו על ידי חכמי הלכה כדי לשפר את מצבה של האישה (לדוגמה, איסור ביגמיה ודרישת הסכמת האישה לגירושין) והן בשל האפשרות לחלק את הרכוש בהתאם לחוק האזרחי במדינה.

עם זאת, חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע במפורש כי הקבוע בו אינו סותר את האמור בכתובה, והאישה תוכל לעתים לעמוד על זכויות המוקנות לה בכתובתה.
הכתובה מתייחסת לשלושה סכומים שונים: עיקר הכתובה, נדוניה ותוספת כתובה.


עיקר הכתובה הוא סכום קבוע של מאתיים זוז לנישואין ראשונים ומאה זוז לנישואין שניים.
נדוניית האישה מורכבת מן הכספים, הבגדים והכלים שהיא מביאה אתה לנישואין, והבעל מתחייב כי יוחזרו אליה במקרה של מיתה או גירושין. הנדוניה מוערכת בין כ- 2,500 ₪ עד ל- 10,000$, לפי הממעטים בערכה והמרבים, בהתאמה.


הסכום השלישי הוא 'תוספת הכתובה' מצד החתן להגברת מחויבותו.
מקובל לכתוב סכום של כמה עשרות אלפי שקלים, באופן שרירותי ולהצמידו למדד. סכום הכתובה עשויי לבוא לפני בית דין רבני ולכן יש לתת את הדעת לסכומים הנקובים בו.


ברב הליכי הגירושין המתנהלים בבתי הדין ו/או בתי המשפט, עולה תביעת הכתובה ע"י האישה ולו משיקולים אסטרטגיים של ניהול ההליך המשפטי. יחד עם זאת, קיימת גם פסיקה של בתי הדין הרבניים אשר פסקו לאישה את כתובתה, כך שאין להקל ראש בתביעה זו.


יש לקחת בחשבון כי אם בין הזוג נקב בכתובה בסכום גבוה באופן משמעותי שלא תואם את יכולותיו הכלכליות, בית הדין יכול ויתעלם מהסכום הנקוב ויקבע סכום נמוך באופן משמעותי או לעיתים לא יקבע סכום בכלל. לעומת זאת, כאשר בן הזוג ינקוב בסכום נמוך, יכול בית הדין לקבוע סכום גבוה יותר מהכתובה.


המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.

 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים