מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

הגדרות ידועה בציבור:

זמן רב ושנים רבות חלפו טרם הכיר הדין והפסיקה הישראלי בצורות חיים משותפים נוספות מעבר לצורת האיחוד הרווחת באמצעות נישואין. כיום, הגיעה ההכרה במושג "ידועים בציבור" ואף הושווה מעמד זוגות הומוסקסואלים ולסביות למעמד של ידועים בציבור.


בימים אלה, ניתן למצוא זוגות רבים אשר בחרו בדרך חיים משותפים ללא נישואין, כאשר זוגות אלה מקיימים אורח חיים המקביל לחיי נישואין לכל דבר ועניין ובכלל זה, הבאת ילדים לעולם וגידולם, צבירת רכוש משותף ועוד.


התייחסות בדין לעניינם של ידועים בציבור ניתן למצוא בסעיף 55 לחוק הירושה התשכ"ה – 1965 הקובע כדלקמן:


"איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה ומת אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש שציווה לו מה שהנשאר בחיים היה מקבל בירושה על פי דין אילו היו נשואים זה לזה, והוא כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת בצוואה שהשאיר המוריש".

מסעיף זה ניתן ללמוד כי הזכות לרשת בן או בת זוג במקרה בו בני זוג אינם נשואים זה לזה נגזרת מקיומן של שלושה יסודות: 1) קיום חיי משפחה; 2) חיים משותפים במשק בית משותף; 3) בשעת מותו של אחד מבני הזוג לא היה בן הזוג השני נשוי לאדם אחר.


הלכה למעשה, סעיף זה משווה את מעמדם של ידועים בציבור למעמדם של בני זוג נשואים.


יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי לא כל בני זוג החיים יחד מנהלים משק בית משותף יחשבו  כ"ידועים בציבור", אלא, רק זוג המנהל חיים המקבילים לחיי נישואין, אשר ההבחנה ביניהם לבין חיי נישואין הנה אך בהעדרה של טבעת נישואין ורישום פורמאלי, יכול להיחשב כידועים בציבור.


בהתאם להלכה הפסוקה, אין מניעה מלהחיל משטר שיתוף על ידועים בציבור בהתקיים התנאים העובדתיים לכך, אך יישומה תלוי בנסיבות (ראה: ע"א 52/80 שחר נ' פרידמן פד"י לח (1) 443, וכן רע"א 1468/96 יקותיאלי נ' יקותיאלי מיום 7/5/96, לא פורסם).

המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.


 

 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים