מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

חשיבות בקביעת אבהות

הלכה בסיסית וחשובה הנובעת, בן היתר, מחוק יסוד כבוד האדם, כוללת בתוכה את הזכות הבסיסית של קטין ילוד לדעת את מוצאו, קרי, מי הוא אביו.

לרישום אבהות של קטין משמעות מכרעת על עתידו של הקטין בהיבטים שונים ומגוונים לרבות אך לא רק: מניעת נישואין של הקטין עם קרובת משפחתו, הכרת הקטין כיורש של אביו, ענייני אפוטרופוסות, אימוץ, רישום במרשם אוכלוסין וכשרות אילן היוחסין של הקטין לטובת אי הגבלת נישואין כדת משה וישראל, מזונותיו של הקטין עד לבגרותו עפ"י הדין ועוד.

את החשיבות הקיימת בבדיקת אבהות ניתן ללמוד בדבריו המלומדים של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט מאיר שמגר כדלקמן:

"הקטין רשאי אפוא לפעול לשם שמירה על כבודו למען בירור מוצאו, ובכך כשלעצמו אין כדי לפגוע באחר. באיזון בין הזכויות גוברת זכותו של הקטין, אשר עלול להיוותר לחלוטין משולל זכות לכבודו ולטובתו ועלול להיפגע חמורות בזכויותיו האנושיות-האישיות והקנייניות, אם זכותו של אדם אחר "שלא לרצות לדעת" תמנע או אף תאסור הסקת מסקנה סבירה על ידי ערכאה שיפוטית המופקדת על האיזון בין טובת המערער לבין טובת הקטין" ע"א 5942/92 פלוני נגד אלמוני ופלונית, פ"ד 837 (3)מח

מעבר לפרטים המהותיים שתוארו לעיל, הרי שמרכיב נוסף וחשוב בזהות אביו של קטין, מצוי בהיבט הפסיכולוגי, הנפשי והבריאותי. ברכיב הפסיכולוגי, ישנה חשיבות מכרעת להתפתחותו של קטין, לזהותו, מהותו. בהיבט הבריאותי, הרי שמחלות שעוברות בתורשה הינם אינטרס חשוב של קטין במערכה הכוללת על קביעת אבהות.

לרב, תביעת אבהות מוגשת לבית המשפט עקב צורך של האם, לקבוע את זהות אב הקטין, לצורך חיוב האב במזונות הקטין. לא תמיד בדיקת האבהות נובעת מהכחשת האבהות ע"י האב, אלא לעיתים עקב אי ידיעת האב, האם הוא אכן אבי הקטין ורצונו לאמת זאת באופן וודאי.

כאשר מדובר באם שרשומה כרווקה, המסלול לרישום אב הקטין במשרד הפנים אורך עד שנה ממועד הולדת הקטין, ולפיו על האב  לחתום על טופס הצהרה האבהות.

כאשר האב מסרב לחתום על טופס הכרת אבהות, על האם (הרשומה כרווקה) להגיש תביעה לקביעת האבהות על הקטין.

המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.

 

 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים