מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

חבותו המוחלטת של האב במזונות ילדיו


הדין בישראל לגבי יהודים קובע, כי תשלום מזונות ילדים ע"י האב, הוא חובה ואינו תלוי או קשור בצורה כלשהי למצבו הכלכלי או להשתכרותו בפועל של האב.

יש להפריד בין השתכרות האב בפועל, לבין כושר השתכרותו הפוטנציאלית.גם במקרים כלכליים קשים ביותר, בהם האב סובל מחסרון כיס בשל נכות רפואית או כל סיבה אחרת, הדין מחייב אותו לשאת בתשלום מזונות ילדיו.

יצוין כי ע"פ הדין בישראל, האם אינה אחראית לדאוג לכלכלת הילדים. גובה דמי המזונות כיום עומד על סך מינימום של כ- 1,200 ₪ לקטין.


חשוב להדגיש בעניין זה, כי במקרים בהם לבני הזוג יותר מקטין אחד, סכום המזונות לא יקבע בהכרח על פי מכפלת הסכום הנ"ל לכל אחד מילדי בני הזוג, וכי בסופו של דבר, יהיה סכום המזונות עבור כל ילדי בני הזוג נמוך ממכפלה זו.


על מנת לבחון את יכולת ההשתכרות האמיתית של האב, החוק מחייב לצרף 12 תלושי שכר אחרונים, הן לכתב תביעה והן לכתב הגנה. כך למשל, אב שהחליט להפסיק לעבוד בעקבות הגשת תביעת מזונות כנגדו, יחויב בתשלום מזונות בהתאם ל"פוטנציאל ההשתכרות" שלו ולא על בסיס השתכרותו בפועל, פוטנציאל ההשתכרות יקבע, בין היתר, על סמך הכנסתו של האב בשנה שקדמה להגשת התביעה.

בכלל, מזונות קטין, בניגוד למזונות אישה, אינם נקבעים בהתאם לרמת החיים, אלא בהתאם לצורכי הילד

.
בהתאם לכך, צרכיו של ילד ממשפחה אמידה, שונים וגבוהים מצרכיו של ילד ממשפחה שאינה כזו.
בית המשפט רשאי להוסיף למשכורת ה"נטו" של האב, גם את "ניכויי הרשות" עבור קופות גמל, פנסיה וכיוצ"ב, זאת, לצורך הערכת הכנסת האב האמיתית ממנה ייגזר חיובו במזונות ילדיו.

מבלי לפגוע באמור, כיום, גובה המזונות נקבע ע"י בחינה של הסדרי השהיה של האב עם הילדים, הלינה אצלו, רמת ההשתכרות של האם ושל האב ובחינה מדוקדקת של התא הכלכלי הכולל.

המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.

 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים