מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

פירוק נישואי בני הזוג בנישואין אזרחים 
 

במצב בו בני זוג הנשואים אזרחית ומעוניינים להתגרש, יש להבדיל בין שתי מצבים:

א. בני זוג ששניהם מהדת היהודית, אזי, יתבצע הליך הגירושין בבית הדין הרבני מאחר והסמכות לגירושין של יהודים נמצאת בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני.

 בית הדין לרוב ייתן פס"ד לגירושין מהר ככל האפשר מאחר והדבר סותר ומנוגד לנישואין עפ"י דת משה וישראל.


זוגות שנישאו בסוג הראשון של נישואין אזרחיים מתוך בחירה ורצון להינשא שלא כדת משה וישראל, למרות שבני הזוג יכולים להינשא כדת וכדין, נחשבים כנשואים בניגוד להלכה.

במקרה זה, אין צורך בגט הניתן מידי הבעל לאישה וניתן להתיר הנישואין על ידי מתן פסק דין לגירושין. כלומר, אפשרות להיפרד ללא גט, ללא צורך בהסכמת שני בני הזוג, אלא על ידי פסק דין רבני. העילות למען גירושין אינן העילות על פי ההלכה ובית הדין מסתפק באבחון המצב וחוסר הסיכוי לשלום בית.


זוגות אשר נישאו בנישואין אזרחיים, מחוסר ברירה, כאשר אין אפשרות לעריכת נישואין דתיים, נחשבים כ"נישואין לחומרא", מבחינה הלכתית.

משמעות הדברים היא, כי למרות שלא נערכו הנישואין כדת משה וישראל, יש להניח כי הצדדים ראו עצמם נשואים לפי ההלכה, שרצו להינשא כדת וכדין, במידה ואחד הצדדים מבקש לסיים את הנישואין, יש צורך בגט לחומרא.


ב. כאשר בני הזוג אינם מאותה הדת, כגון יהודיה ומוסלמי, אזי, יש להגיש את תביעת הגירושין לבית המשפט לענייני משפחה, כאשר לאחר קבלת התביעה, כאמור, ישלח בית המשפט את כתבי הטענות לבתי הדין המוסמכים של הדת של בני הזוג (לדוגמא ליהודיה לבית הדין הרבני הגדול ולמוסלמי לבית הדין השרעי) ויבקש לדעת, האם יש בכוונתם להתערב ו/או יש להם עניין בהליך הגירושין של בני הזוג.

 במידה ותתקבל תשובה שלילית (אין עניין להתערב) מבתי הדין השונים, אזי, ידון בית המשפט לענייני משפחה בעניין הגירושין של בני הזוג.


פירוק יחסי השיתוף הנו בסמכות בית המשפט

פירוק יחסי השיתוף, בין בני זוג שנישאו בנישואין אזרחים, קרי, איזון משאבים, מזונות וכו' יתבצע ע"י בית משפט לענייני משפחה שלו נתונה הסמכות הבלעדית לדון בנושא. 

ראה בעניין פירוק שיתוף, איזון משאבים ומזונות.

המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.


 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים