מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

טענת "גניבת זרע" מהי

עפ"י ההלכה (אשר מורכבת כיום משילוב של ההלכה היהודית והפסיקה הישראלית), מזונותיו של קטין ישולמו לאם עד הגיעו של הקטין לגיל 21 (פירוט בהרחבה לעניין זה ראה בפרק מזונות ילדים).

כך, לקביעת אבהות לקטין, יש חשיבות מכרעת גם בפן הכלכלי של הקטין אשר אורח חייו והתקדמותו בחיים תלויים בקביעת האבהות. בית המשפט רואה לנגד עיניו את העובדה הבסיסית, כי מזונות קטין משמעותיות וחשובות להתפתחות הקטין.
 
גניבת זרע

לעיתים, כאשר אישה וגבר מנהלים יחסי אישות על בסיס זוגיות כל שהיא או יחסים חד פעמיים, עולה טענה מצד הגבר ל"גניבת זרע" .
 
מה היא טענת "גניבת זרע"

יכולה להישמע טענה מצד גבר, כי אם הקטין הוליכה אותו שולל, כמו למשל כי היא עשתה שימוש באמצעי מניעה, טענה בפניו כי אינה יכולה להרות, טענה בפניו כי היא נוטלת גלולות למניעת הריון, כאשר בפועל לא עשתה כן והביאה באמצעות זרעו צאצא.

טענת גניבת הזרע מצד הגבר, נועדה  לנסות ולמנוע תשלום מזונות מצידו בגין הקטין.

הלכה פסוקה קובעת, כי טענת גניבת זרע אין בה בכדי לפטור אב מתשלום מזונות הקטין, שכן מזונות קטין לא נועדו לרווחת האם, אלא, בראש ובראשונה לכלכלת הקטין.

בית המשפט יטה ברוב המקרים, אם לא בכולם, לחייב את האב בתשלום מזונות הקטין, גם אם האב הוכיח שהאם הוליכה אותו שולל, תוך "גניבת זרע".

כמובן שהקטין יהיה זכאי לכל זכויותיו עפ"י הדין לרבות זכאותו לירושת אביו.

טענת האב במקרה זה, יכולה לבוא לידי ביטוי בתביעה אזרחית כנגד האם בטענת על גרימת נזקים לאב.

בתביעה מעין זו, הנטל להוכיח טענות אלה יהיה לפתחו של האב כאשר הנטל להוכיחן אינו פשוט.
 
בע'א 360/64 אבוטבול נ´ קלוגר פ'ד יט (1) 429, 446 אמר השופט ח. כהן: "בקיום מגע מיני ללא נישואין, אין אצלנו, מן הבחינה המשפטית, לא משום אי חוקיות ולא משום אי מוסריות, ולא משום הפרה או סיכון של תקנת הציבור או שלומו, ואין בו כדי לשלול או לסכל זכויות תביעה או סעד המוענקות עפ"י דין".
 
לסיכומו של עניין, בית המשפט לענייני משפחה נוטה לדחות על הסף תביעות מסוג "גניבת זרע" או תביעה לפטור אב מתשלום מזונות הקטין.

המידע המשפטי המוגש, מהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע, כאמור, אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או יעוץ ו/או ייעוץ משפטי. מור, בוקר ושות' משרד עורכי דין ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע משפטי ו/או אחר שניתן באתר ו/או מאמר זה.

 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים