מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

  חוק יחסי ממון

דף הבית >> חוק יחסי ממון
חלוקת רכוש בין בני זוג במסגרת הליך גירושין -  מה שלי ומה שלך ומי קובע מה למי?
 
אחד המוקשים הכי רציניים בכל הליך גירושין הוא כל הקשור לתחום של חלוקת רכוש, הסדרת המשאבים והכרעה בסוגיות ממוניות. החוק והפסיקה הישראלים מקנים כלים לבני לבני זוג מתגרשים וגם כללים והגבלות המסדירים את ענייני חלוקת הרכוש בין בני הזוג ויש להכיר אותם. איך מחלקים רכוש בין בני זוג? איזו חשיבות יש למועד הנישואין ומדוע? מה זה חוק יחסי ממון ועל מי הוא חל? מה דינם של נכסים שירשתי? נכסים שהגעתי איתם לנישואים וכאלה שקניתי מכספי העבודה שלי אחרי שהתחתנו? כל התשובות לכל השאלות במדריך על חלוקת רכוש בהליך גירושין.

חוק יחסי ממון 

הכל תלוי בתאריך החתונה

ישנם שני מקורות חוקיים המסייעים להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג שמפרקים את החבילה – הלכת השיתוף, שהיא מעין חוק לא כתוב, חוק שנקבע והוגדר בפסיקה על ידי שופטי בית המשפט העליון והוא מחייב את בני הזוג; וחוק יחסי ממון שנחקק בשנת 1974 והוא חוק כתוב בספר החוקים ומעמדו כשל מעמד כל חוק אחר – גבוה ביותר. ישנם הבדלים בין שני המקורות החוקיים הללו והשאלה איזה מקור יחול עליכם כבני זוג המצויים בהליך גירושין תלויה במועד החתונה שלכם. על פי חוק יחסי ממון זוגות שנישאו טרם יום 1.1.74 יחלקו את רכושם בשעת הפרידה בהתאם להלכת השיתוף, המכונה גם "חזקת השיתוף", ואילו בני זוג שנישאו לאחר תאריך זה, בו נכנס חוק יחסי ממון לתוקף, יחלקו את רכושם בהתאם לקבוע בחוק יחסי ממון ולא בהתאם להלכת השיתוף. חשוב לציין כי חוק יחסי ממון חל גם על ידועים בציבור, ללא כל קשר למועד תחילת הקשר הזוגי ביניהם.
 

מה ההבדל בין חוק יחסי ממון לבין הלכת השיתוף?


לפי הלכת השיתוף בני הזוג שותפים שותפות מלאה בנכסיהם ורכושם וכל נכס שרכש אחד מבני הזוג לאחר הנישואים שייך גם לבן הזוג השני. שותפות זו חלה על כל הנכסים למעט שלושה סוגי נכסים- נכסים שהיו לבני הזוג בטרם נישאו; נכסים שאחד מבני הזוג קיבל במתנה בתקופת הנישואין; נכסים שאחד מבני הזוג קיבל בירושה בתקופת הנישואין. המשמעות של הלכת השיתוף היא שבן הזוג יכול לדרוש מחצית הרכוש ומחצית של שווי הנכס בכל עת והדגש הוא על המילים “בכל עת” - אין חובה להמתין לפקיעת הנישואים כדי לחלק את הרכוש בין בני הזוג. הנכסים הם תמיד של שני בני הזוג. בעת הגירושים החלוקה לפי הלכת השיתוף תהא שוויונית לגמרי.
 
חוק יחסי ממון מדבר על חלוקת הרכוש בין בני הזוג, לאחר פקיעת הנישואים (בעת גירושים או פטירה) גם כן באופן שוויוני באמצעות מה שמכונה "איזון משאבים". לפי החוק אם יש הסכם ממון הוא שיחול ובמידה ואין הסכם שכזה יש לבצע איזון משאבים. איזון זה כולל  ריכוז של כל הנכסים שבידי בני הזוג, הוצאה של הנכסים שלא אמורים להיכלל באיזון המשאבים (נכסים שהיו לבני הזוג בטרם נישאו; נכסים שאחד מבני הזוג קיבל במתנה או בירושה בתקופת הנישואין; גימלה המשתלמת לאחד מבני הזוג על-ידי המוסד לביטוח לאומי; גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני-הזוג בשל נזק גוף, או מוות; ונכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם); ניכוי סכום החובות משווי הנכסים; ולבסוף חלוקת היתרה באופן שוויוני בין בני הזוג.
 
ההבדל הבולט והמרכזי בין חוק יחסי ממון לחזקת השיתוף נובע מעצם העובדה שביצוע איזון משאבים מתאפשר רק כאשר הנישואים פוקעים ולא לפני כן. עד לסיום הנישואים לכל אחד מבני הזוג הרכוש שלו שרשום על שמו ובעת הגירושים יבוצע האיזון. ואילו בקרב זוגות עליהן חלה חזקת השיתוף יש שיתוף לאורך כל חיי הנישואים ומתאפשר להם לבצע חלוקת רכוש  בלא כל קשר לגירושים ביניהם.
 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים