מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

  זכויות האישה בתהליך גירושין

דף הבית >> הליך גירושין >> זכויות האישה בתהליך גירושין
גלגלי הצלה בים סוער
 
נשים רבות בוחרות להישאר במערכת יחסים לא בריאה ואפילו הרסנית. דאגה מפגיעה בילדים, חשש להישאר לבד, חרדה כלכלית, חשש מסרבנות גט ותלות בבן הזוג מונעים מלא מעט נשים לעשות צעד מתבקש ולצאת לדרך חדשה. אכן תהליך גירושין הוא קשה ומלא אתגרים אבל בקצה הדרך בהחלט יש אור. מודעות לזכויותייך בהליך הגירושין, נקיטת פעולות נכונות ומתוכננות, סיוע משפטי איכותי והתנהלות מושכלת יסייעו לך לצלוח את נהר חייך הסוער ולהגיע בבטחה לגדה השנייה. הכל מתחיל בלמידה על זכויות האישה, בהבנה מה מגיע לך, בשינון של הפעולות שעלייך לבצע ובהקפדה על נקיטת צעדים שרצוי להשלימם במועד. על כל אלה בכתבה שלפנייך.
 
חרבות לא מעטות ופוצעות מונפות מעל ראשה של אישה הניצבת בפני הליך גירושין. בין אם ההליך מבוצע בהסכמה וברוח טובה ככל שניתן ובוודאי אם הוא כרוך במלחמה מכוערת כפי שקורה לא פעם; בין אם את מחליטה שנמאס לך ובין אם בעלך הוא ששבר את הכלים – רצוי שתדעי בדיוק מה מגיע לך ואיך לממש את זכויותייך.
 

מהן זכויות האישה בתהליך גירושין?


      1.            מזונות אשה: על הבעל לשם לאשתו דמי מזונות מרגע הפרידה ועד לסיום הליך הגירושים בפועל אם היא תוכיח שחיו יחד זמן ממושך. גובה דמי מזונות לאישה תלוי במגוון גורמים, ביניהם, גובה ההכנסה של האישה, רמת החיים שלה, הוצאותיה וכדומה. הכלל המרכזי הוא שאיפה לשמור על רמת החיים לה הורגלה בעת החיים המשותפים עם הבעל.
      2.            חזקת הגיל הרך: החוק הישראלי קובע כי ילדים עד גיל 6 יחיו עם אמם ויהיו בחזקתה אלא אם קיימות נסיבות מיוחדות שישללו ממנה זכות זו. על כן במידה ואת לקראת גירושין מבן זוגך רוב הסיכויים שאת תהיי ההורה המשמורן של ילדיכם המשותפים הקטנים משש, ומעורבותו של האב בגידול הילדים תוגבל בהסדרי ראיה.
      3.            התמודדות עם סרבנות גט: אחד החששות הגדולים ביותר של נשים הוא להפוך למסורבות גט. גירושים בישראל בין בני זוג יהודים יכולים להיעשות רק בהסכמה. במידה והבעל מסרב לתת גט לאשה היא מנועה מלהינשא לאחר ולהמשיך בחייה. עובדה זו משמשת כאמצעי סחיטה של גברים רבים שגורמים לנשים לוותר על זכויות ממוניות, רכושיות ואחרות בתמורה לגט. נשים במצב זה נמצאות במלכוד ממשי וסובלות סבל רב, אולם חשוב שתדעי כי ישנם אמצעים להלחם בבעל ולמנוע ממנו להפוך סרבן גט. אמנם אין להכריח את הבעל לתת גט לאשתו כי במצב כזה הוא ייחשב לגט מעושה וייפסל, אולם יש דרכים "לאלצו" לשתף פעולה. הליך אילוץ זה מוכר בשם "גט בכפייה" וכולל סנקציות שמטיל בית הדין הרבני על סרבני גט, כגון, פסיקת מזונות עונשיים, מניעת שימוש בחשבון בנק, איסור יציאה מהארץ ועוד.
      4.            מדור שקט ושלו: זוהי זכות בולטת בין זכויות האשה. כל בעל מחויב לספק לאשתו ולילדיו מדור שקט ושלו, להבטיח להם סביבת מגורים בטוחה, שקטה ומוגנת ואם הוא מפר זכות זו יופעלו נגדו סנקציות. זכות זו עומדת לאשה במשך חיי הנישואים אולם נשים רבות מוצאות עצמן משתמשות בה בזמן משבר במהלכו משבש הבעל את שגרת היום יום ומפר את השלווה והשקט בבית בשל עננת הגירושין. במקרה כזה את יכולה לפנות לבית המשפט בבקשה להוצאת צו הרחקה לשם מדור שלו ושקט. מדובר בצו מניעה האוסר על הבעל להתקרב לביתכם למשך תקופה מסוימת.
 

אילו פעולות צריכה האישה לנקוט כדי להבטיח מיצוי זכויותיה בהליך גירושין?


      1.            ללמוד להכיר ולדעת את זכויות האישה.
      2.            לפנות בהקדם לעורך דין מומחה בדיני משפחה.
      3.            למהר ולהגיש תביעה לבית דין לענייני משפחה כדי לנצח ב"מרוץ הערכאות" ולהבטיח כי דיון בנושאים הקשורים לגירושין יהיה בבית דין אזרחי בהתאם לדין הישראלי החותר לשוויון בין המינים ולא בבית הדין הרבני הפועל בהתאם להלכה היהודית ולא פעם מפלה נשים לרעה.
      4.            “לאסוף" ולרכז מידע הקשור לבעל ולמערכת הזוגית: תיעוד של הכנסות והוצאות (משפיע על גובה מזונות האישה), תיעוד של התנהגות בלתי הולמת של הבעל ועוד.
 
לסיכום, הליך גירושן איננו מצב אידאלי והקשיים שהוא טומן רבים. סיוע משפטי שיבטיח את זכויותייך ויאפשר ביצוע כל הפעולות הנדרשות בסדר הנכון יאפשר לך מיצוי הזכויות הללו ויקל עליך את ההתמודדות עם המציאות החדשה. 
 
 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים