מור, בוקר ושות' - משרד עו''ד
  
 

  הליך גירושין

דף הבית >> הליך גירושין
מירוץ סמכויות בהליך גירושין - למקומות, היכון צא
 
בקלות רבה ניתן להתייחס להליך גירושין בין בני זוג כאל מירוץ מפרך. בני הזוג מותשים, מתנשפים וחבולים ניצבים על קו הזינוק, חששות רבים מקננים בלבם, יריית הפתיחה נשמעת וכל אחד מהם מנסה לצלוח מסלול מלא במכשולים ואתגרים. דימוי זה משתלב היטב עם אחת המהמורות הקשות של כל הליך גירושין – השאלה היכן יידונו ויוכרעו שאלות הקשורות לגירושים בין בני הזוג. אם אתם מצויים בסיפו של משבר נישואים בוודאי כבר נחשפתם למושג "מירוץ סמכויות" או "מירוץ ערכאות" ועורך הדין שלך האיץ בך להזדרז ולפנות אל בית הדין הרבני בעוד זה של אשתך עושה הכל כדי להקדימכם ולהתחיל דיון בבית המשפט לענייני משפחה. מדוע כל זה קורה? איך זה שאפשר לדון באותו העניין גם פה וגם שם? מה ההבדל בין בתי המשפט ומדוע כל כך חשוב העיתוי של הפנייה לבית משפט זה או אחר? כל התשובות לכל השאלות.
 
הליך גירושין

מה זה מירוץ סמכויות?


זהו מונח מרכזי הנשמע לא פעם בכל הליך גירושין והוא מתאר את היחס בין שני בתי משפט אשר החוק הישראלי מעניק להם סמכות לדון בעניינים גירושים. מדובר במצב של סמכות מקבילה – גם לבית המשפט לענייני משפחה וגם לבית הדין הרבני יש סמכות לדון ולהכריע בענייני גירושים. הגירושים עצמם, כלומר, שאלת הגט תוכרע בבית דין רבני, אבל כל יתר הנושאים הכרוכים בה, כגון תשלום מזונות, משמורת ילדים והסדרי ראיה, סוגיות ממוניות-רכושיות ועוד יכולים להידון בשני בתי הדין.
 
עובדה זו יוצרת מאבק בין בני הזוג. לכל אחד יש אינטרס שהעניינים הללו יוכרעו בבית משפט מסוים בשל היתרונות היחסיים שהוא יכול להפיק מדיון בערכאה זו. יתרונות אלה נובעים מההבדלים בין שני בתי המשפט עקב סדרי דין והחלת חוק שונה, כך, בית הדין הרבני מכיל את הדין העברי וההלכה היהודית על העניינים הנדונים בפניו ואילו בית משפט לענייני משפחה הוא בית משפט אזרחי המחיל את הדין הישראלי. בפועל, השאלה איזה בית משפט ידון בענייני בני הזוג מוכרעת עם פניית אחד מבני הזוג לבית המשפט. הכל שאלה של עיתוי – מי שפעל ראשון והגיש תביעה ראשון קנה את הסמכות של בית הדין המסוים אליו הגיש את התביעה. לכן מדברים על מירוץ – מתקיים מירוץ בין בני הזוג ובין הסמכויות ומי שמגיש תביעה ראשון לבית משפט גורם לכך שכל העניינים והשאלות המשפטיות יידונו ויוכרעו בבית משפט זה.
 
מיד עם הגשת התביעה לבית משפט מסוים מוקנית לו אוטומטית סמכות לדון בתביעה ובשאלות המשפטיות הכרוכות בהליך הגירושין ובד בבד הסמכות של בית המשפט "השני" נשללת – בית המשפט האחר לא מוסמך לדון בשום עניין הקשור להליך הגירושין וכל פניה אליו תסתיים בהפניית הפונה אל בית המשפט שקנה את סמכותו זה מכבר.
 

איזה בית משפט עדיף למי מבני הזוג?


המירוץ בין הסמכויות ובין בני הזוג מתנהל על רקע ההבדלים בין בתי המשפט. החלת הדין השונה משפיעה מאד על היבטים שונים של כל הליך גירושין. לרוב, השאלה איפה עדיף שיוכרעו ענייניהם של בני הזוג נענית בקלות – לאישה עדיף שהעניין יידון בבית משפט לענייני משפחה ואילו עבור הגבר דיון בבית דין רבני הוא עתיר יתרונות. זה אכן בדרך כלל המצב, אולם לא תמיד. בהחלט יתכנו מצבים בהם לגבר עדיפה החלת הדין הישראלי שהוא חדשני ושוויוני יותר ולאשה עדיפה החלת החוק הדתי השמרני. על כן יש להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני משפחה ולבחון לעומק את הנסיבות וההיבטים השונים של כל הליך גירושין על מורכבותו וייחודיותו.
 
לסיכום, הליך גירושין יכול להיות מוכרע או בבית משפט אזרחי או אצל בתי הדין הרבניים והכל תלוי בעיתוי. מירוץ הסמכויות הזה גורם לכל אחד מבני הזוג למהר ולפנות לאחד מבתי הדין בעלי הסמכות המקבילה כדי ליהנות מהיתרונות שבדיון דווקא בו. השאלה לאיזה בית משפט כדאי לך לפנות ראשון היא בעלת חשיבות רבה ולעצם הדיון בבית משפט מסוים השלכות מרחיקות לכת על הזכויות וההישגים שלך במאבק הגירושים. שאלה זו חייבת להיבחן על ידי איש מקצוע – עורך דין מומחה לענייני משפחה שיבחר את ההתנהלות המתאימה. 
זכויות האישה בתהליך גירושין
זכויות האישה בתהליך גירושין
מהם זכויות האישה בתהליך גירושין? מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד נותן הסבר מקיף על זכויות האישה בתהליך גירושין.
קרא עוד>>
 
 
 

 השאר פרטי התקשרות 
 ונחזור אליך בהקדם

 

     
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:


 

 
 
 
מהי הטרדה מאיימת

 חשיבות  צוואה
 צו הגנה מתי?
 גביית מזונות באמצעות הוצאה לפועל
 הסכם ממון
הסכם גירושין
 
 
 
 
 
 פס"ד למזונות ילדים
 פס"ד לפירוק שיתוף דירה
פס"ד לאיזון משאבים של בני  הזוג
פס"ד לקביעת מוניטין  של הבעל בקריירה
 פס"ד לקביעת שווי נכסי קריירה
פס"ד למזונות אישה
 
 כתובות  בתי משפט לענייני משפחה /בתי הדין הרבניים
 אתר משרד הרווחה -פקידי הסעד
אתר הוצאה לפועל
 רשות המיסים
 אתר בית הדין הרבני
אתר בית המשפט

 
מור, בוקר ושות' - משרד עו"ד   מרכז עזריאלי, מגדל משולש קומה 28  דרך מנחם בגין 132, תל אביב  67023    טל. 03-6955644   פקס. 03-6096269

לייבסיטי - בניית אתרים